טיפול טבעי בקנדידה

דירוג משתמשים:  / 0
חלשמעולה 

בגופו של כל אדם ישנם שמרים מסוג קנדידה (Candida albicans). באופן נורמלי, סוג זה של שמרים חיים במערכת העיכול והמין, בלי לגרום נזק. כאשר הם משגשגים יתר על המידה, הם יכולים לגרום לזיהום הנקרא פטרת הקנדידה (Candidiasis). קנדידה משגשגת בסביבה לחה וחמה.

פטרת הקנדידה מופיעה באיברים שונים בגוף כגון: פה, אוזניים, אף, רגליים, ציפורניים, דרכי העיכול ונרתיק. קנדידה יכולה להשפיע על מערכות בגוף, בעיקר על מערכת העיכול, מערכת השתן והמין, מערכת העצבים ומערכת החיסונית.

מגוון רחב של סמפטומים מאפיינים את פטרת הקנדידה: עצירות, שלשול, כאבי בטן, כאבי ראש, כאבי שרירים ופרקים, גירודים בחלחולת (rectum) ובנרתיק, עייפות כרונית, תסמונת המעי הרגיז, נפיחות, גזים, תלונות הקשורות לווסת, דיכאון, חוסר יכולת להתרכז, דלקות דרכי השתן, דלקת פרקים, סוכרת, ואלרגיות שונות. לעתים קרובות אנשים עם דלקת קנדידה סובלים גם מאלרגיה למזונות. קשה לאבחן ולגלות מה קדם למה, הפטרת או האלרגיה. 

עוד סיבה לקושי באבחון מדויק של פטרת הקנדידה היא הכמות הגדולה והמגוון הרחב של תסמינים. מטפלים אלטרנטיביים מסוימים מאבחנים אנשים כסובלים מפטרת קנדידה לעתים מהר מדי.

נטילה של אנטיביוטיקה באופן ממושך, מעלה את סיכון להופעתה של פטרת הקנדידה. אנטיביוטיקה הורגת חיידקים ידידותיים לגופנו (כמו אסידופילוס ולקטובסילי), אשר עוזרים למנוע גדילת יתר של קנדידה ולמנוע סביבה עשירה בלקטוזה (סוג של סוכר).

נשים בהריון ונשים הנוטלות גלולות למניעת הריון נוטות לסבול יותר מפטרת הקנדידה. הסיבה יכולה להיות בגלל עליה של רמת הסוכר בדם כתוצאה מהשינויים ההורמונליים. שימוש בקורטיקוסטרואידים (תרופות מסוג קורטיזון), מחסור במיצי עיכול וצריכת יתר של סוכר הם סיבות נוספות נפוצות לשגשוג יתר של קנדידה.

פטרת הקנדידה מופיעה גם אצל נשים וגם אצל גברים. הדבקה ביחסי מין מתרחשת לעתים רחוקות. הדבקות נפוצות הן דווקא בזמן הלידה, כאשר האם מעבירה את המחלה לילוד ולהיפך: בזמן ההנקה, התינוק מעביר לאם את המחלה מריריות הפה לפיטמות. חשוב להבין: קנדידה ניזונה מסוכר, לכן כל סביבה עשירה בסוכר עלולה לגרום לשגשוג של קנדידה. כל מה שמדכא את מערכת החיסונית: מחלות חיסוניות כולל AIDS, כימותרפיה, תרופות וכו' גורמים לגדילת יתר של קנדידה. 

טיפול נטורופתי בקנדידה.  

פטרת הקנדידה כמעט שלא מופיעה אצל אנשים עם מערכת חיסונית חזקה, שאוכלים מזון בריא, עם מעט מתוק ומעט שמרים. כדי למנוע גדילת יתר של הקנדידה, יש לבסס את הדיאטה שלנו על מזון מסוג ירקות, דגים, קטניות ודגנים מלאים, ללא גלוטן, כגון דוחן ואורז.

יש להימנע ממאכלים מתוקים, מאכילת פירות ומאכילת שמרים. קנדידה משגשגת בסביבה של סוכר מכל הסוגים, לכן בנוסף יש להקפיד לאכול כמה שפחות פחמימות.

יש לשתות מים או תה צמחים בלבד ולהימנע ממוצרי חלב חוץ מיוגורט לא ממותק ובתנאי שהוא מכיל חיידקים ידידותיים חיים, מפני שמוצרי חלב מכילים לקטוזה (סוג של סוכר) ואנטיביוטיקה בכמויות קטנות.

יש להימנע ממזונות עם תכולה של שמרים או עובש כמו גבינות, משקאות אלכוהוליים ועוד.

יש להימנע גם משוקולד, דגנים המכילים גלוטן (חיטה, שיבולת שועל, שיפון ושעורה), פירות יבשים, חמאת בוטנים, תפוחי אדמה, פטריות, רוטב סויה, חומץ ועגבניות.

כדאי להחליף מברשת שיניים כל חודש כדי למנוע הדבקה חוזרת.

יש להימנע משימוש של בגדים סינתטיים בגלל שהם גורמים להזעה ולחות, המהווה סביבה טובה לשגשג הקנדידה ובקטריות נוספות.

רצוי להימנע משימוש של גלולות למניעת הריון ומקורטיקוסטרואידיים ככל האפשר.

יש להיזהר משימוש ממושך של תרופות נגד פטריות שלא לצורך. פטריות יכולות לפתח זנים חדשים עמידים יותר לתרופות אלה.

יש להשתמש בקפסולות של אסידופילוס, ביפידוס ואחרים (חיידקים ידידותיים שנוכחותם במעיים חיונית ).

הפורמולה Digestive Aid יכולה לסייעה לאלה עם מחסור במיצי עיכול.

שום קיוליק מונע דלקות. קוורצטין וברומלין מקטינים אלרגיות.

המינרלים סידן מגנזיום (ציטרט) ואבץ מסיעיים לטיפול בקנדידה. המינרל סידן נמצא ברמה נמוכה אצל אנשים עם פטרת הקנדידה.

מיץ של אלוורה מעלה את מספר התאי דם הלבנים (הנלחמים נגד קנדידה).

ויטמיני B complex נטול שמרים מחזקים את כל המערכות בגוף.

צמחי מרפא: Pau d’arco, חותם הזהב, אורגנו, Berberis ועלי זית שימושים נגד קנדידה.

הפורמולה TERMINAX של חברת נטורופארם, פותחה על ידי אנריקה יפה ומסייעת לטיפול בפטרת הקנדידה.