טיפול טבעי בהצטננות ובשפעת

דירוג משתמשים:  / 1
חלשמעולה 

שפעת היא זיהום נגיפי (ויראלי) קשה ומאוד מדבק של דרכי הנשימה העליונים כולל: אף, אוזניים, גרון, סמפונות וריאות.

נגיפי השפעת מתפשטים בקלות באמצעות שיעול או התעטשות של אדם חולה ונשאפים פנימה על ידי אדם בריא דרך האף, הפה, העיניים או במגע ישיר.

מגיפות של שפעת הן שכיחות ומתחילות במיוחד בסתיו ובחורף. ישנם שני סגי וירוסים: איפלואנזה A ו- אינפלואנזה B האחראים לרוב המגפות. וירוסים אלה משתנים באופן מתמיד והופכים את החיסון נגד השפעת לפיתרון חלקי בלבד במניעת התפרצות מגפות. קיימים יותר מ- 200 זנים של הוירוסים הגורמים להצטננות ושפעת.

הסימפטומים של השפעת שונים מאלה של הצטננות. בהצטננות רגילה הסימפטומים הראשונים הם תחושת אי נוחות באף ובגרון ובהמשך התעטשות ונזלת. בשפעת סימפטומים של צמרמורת ותחושת קור פתאומיים עלולים להיות סימן ראשון. תסמינים נוספים של שפעת הם: כאבים בכל הגוף, שיעול, חולשה, כאבי ראש חזקים, הזעה קרה והזעה חמה. ברוב המקרים חום הגוף יעלה עד 39 מעלות, הגרון והשיעול יהיו יבשים ויתכנו סחרחורות והקאות במיוחד אצל ילדים. לאחר יומיים או שלושה נעלמים רוב התסמינים. החום יורד בדרך כלל אך הוא יכול להימשך עד חמישה ימים. החולשה עלולה להשאר מספר שבועות.

למרות שמחלת השפעת אינה מסוכנת אצל אנשים בריאים עד גיל 65, אנשים אלה יהיו רגישים יותר לדלקות ריאות, אוזניים וסינוסים. במקרים מסוימים סיבוכי השפעת עלולים להיות חמורים עד כדי מוות. אנשים מעל גיל 65, אנשים עם מערכת חיסונית חלשה מאוד, אנשים הסובלים ממחלות לב או ריאות ומחלות במערכת העצבים, נמצאים בסיכון גבוה לחלות בדלקת ריאות נגיפית או חיידקית חמורה במיוחד העלולה לגרום למוות.       

כדי לא לחלות בשפעת ומסיבוכיה, משרד הבריאות דואג לחיסונים נגד שפעת. החיסון מכיל זן אחד עד שלושה של נגיפים מתים, או חלקיקים של הנגיפים (בלתי פעילים) המאפשרים לגוף לייצר נוגדנים נגד נגיפים אלה. חיסונים אלה משתנים מדי שנה בהתבסס על חיזוי הזנים שסבירות הופעתם גבוהה על פי המידע הכלל עולמי.

הטיפול הקונבנציונלי בשפעת הוא: מנוחה, הימנעות ממאמץ, שתייה מרובה של נוזלים ותרופות להורדת החום ולשיכוך כאבים כמו אקמול ועוד. כמובן אנטיביוטיקה חסרת תועלת נגד נגיפים.

לרפואה הנטורופתית גישה שונה וכלים אחרים בטיפול בשפעת. הדרך הנכונה למנוע ולהלחם בשפעת ובכל מחלה זיהומית היא לחזק את המערכת החיסונית. מערכת החיסונית נחלשת כתוצאה מתזונה לקויה, חוסר מנוחה ושינה, מתח גופני, נפשי או רגשי ומחלות כרוניות בגלל שהם מפעילות את מערכת זו ללא הפסקה.

מערכת החיסונית היא אחת המערכות המורכבות והמעניינות ביותר בגופינו. ביכולתה להגן עלינו מפני פולשים מכל הסוגים (גם חידקים, וירוסים ותאים סרטנים). מערכת זו בנויה ממערכת צינורות הלימפה, לאורכם: קשרי הלימפה (בלוטות לימפה), השקדים, הטחול, הכבד, מח העצם, בלוטת המגן, הריאות והמעיים. תאי דם לבנים ותאים התמחותיים אחרים לדוגמא נגדנים, נעים דרך נוזל הלימפה ודרך כלי דם במהירות, למקומות בהם יש צורך, כחלק מהתגובה החיסונית.

דוגמא מוחשית לתחכומה של מערכת זו היא: כאשר אדם נחשף לנגיף השפעת, מערכת זו מייצרת נוגדנים המגינים עליו מפני הידבקות חוזרת באותו נגיף עצמו.

טיפול נטורופתי בהצטננות ובשפעת

 ניתן להקטין למינימום את ההידבקות ואת הסיבוכים של השפעת. כאשר חולים בשפעת, ניתן להחלים ולהחזיר לגוף את כוחותיו מהר ובמלואם. תזונה בריאה, ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, נוגדי חימצון וצמחי מרפא תומכים במערכת החיסונית ומסעיים להשיג את המטרות האלה.

יש לשתות כמות גדולה של נוזלים, במיוחד מים באיכות טובה, מיצים מפירות טריים, תה צמחים ומרקים. מומלץ אפילו להישאר על נוזלים אלה בלבד במשך יום או יומיים.

אכילת מרק עוף או מרק הודו בתוספת של מעט פלפל שטה מומלצת במיוחד.

אין להשתמש במוצרי חלב, קמחים וסוכרים למיניהם. אין להעשן.

יש לנוח כמה שאפשר.

השימוש בתוספת ברזל אסורה בזמן חום ובזמן דלקת. אין להשתמש באספירים בזמן חום.

עלית חום הגוף היא תוצאה של הפעלת מנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף נגד השפעת. אין צורך לדכאם, אלא אם החום מגיע או עולה על-39,5  מעלות.

מעל גיל 65 יש לשקול את השימוש בחיסונים בגלל סיבוכי השפעת. חיסון השפעת אינו תמיד יעיל ושיש לו תופעות לוואי. הפתרון הטוב ביותר הוא חיזוק המערכת החיסונית.

ויטמין אסטר C במינונים גבוהים מחזק את המערכת החיסונית, מעלה את ספירת התאים הלבנים ואת איכותם.

אבץ למציצה חשוב לתיפקוד אופטימלי של המערכת החיסונית. בנוסף הוא מחטא את חלל הפה ואת הגרון ובכך יכול למנוע הידבקות בנגיפים דרך הפה והאף.

לשום קיוליק תכונות אנטיויראליות ואנטיבקטריאליות.

ויטמיני B ו C מורידות מתחים שגרתיים ומתחים הנובעים מהתמודדות הגוף בנגיפים.

צמחי מרפא המסעיים בזמן שפעת הם: סמבוקוס, אכינצאה, זנגביל, אכילאה, טיליה, חותם זהב, אסטרגולוס (לא מומלץ בחום גוף גבוה), עלי זית ואופטוריום.

אדים של שמן אקליפטוס באינהלציה מסיעים להורדת הגודש.

עייפות, חולשה ושפעת קשה מעידים על הצורך בחיזוק כללי וחיזוק של המערכת החיסונית. מולטי ויטמין באיכות טובה מסייע לחיזוק זה.

מסייעת בטיפול בהצטננות ובשפעת.

הפורמולה IMUNO של חברת נטורופארם, מסייעת בחיזוק המערכת החיסון.

הפורמולה SINOCLEAR של חברת נטורופארםמסייעת בטיפול בהצטננות, שפעת ,גודש ודלקת בסינוסים.

פורמולות פותחו על ידי אנריקה יפה.