טיפול טבעי במעי רגיז

דירוג משתמשים:  / 0
חלשמעולה 

תסמונת המעי הרגיז (irritable bowel syndrome) היא המחלה הנפוצה ביותר מבין מחלות מערכת העיכול, שבגללה אנשים פונים לרופא. בערך אחד מכל חמישה בני אדם סובל מהתסמונת למרות שרבים מהסובלים אינם פונים לעזרה רפואית. נשים סובלות פי שניים מגברים מתסמונת זו.

בתסמונת המעי הרגיז נפגעת הפעילות התקינה של מערכת העיכול, במיוחד התנועה הקצבית של אוכל וחומרי פסולת בצינור העיכול. תנועה זו המבוססת על כיווץ שרירים, הופכת לבלתי סדירה ובלתי מתואמת. כתוצאה מכך, מצטברים ריריות ורעלים לאורך המעי. 

הסימפטומים השכיחים של תסמונת המעי הרגיז הם: כאבי בטן , נפיחות, עצירות או שלשול לסירוגין, גזים, יצירה מוגברת של ריר במעי הגס, בחילה, אנורקסיה וקשיי עיכול. כאבי בטן מופיעים לרוב לאחר האכילה ופעמים רבות נעלמים לאחר פעולת מעיים. כאבים אלה יכולים לגרום לבחילה, כאבי ראש, שלשול ואפילו הקאה. אנשים הסובלים מסימפטומים אלה זקוקים לתוספי תזונה בגלל הקושי בספיגה במערכת העיכול שלהם ואיבודם של מינרלים בשלשול.

אף שמדובר במחלה הגורמת לכאב, זו אינה מחלה קשה. שינוי באורח החיים, דיאטה מתאימה, פעילות גופנית ושימוש בצמחי מרפא ובתוספי מזון מאפשרים לטפל במרבית הסימפטומים של המחלה ולהמשיך לנהל חיים מלאים.

הסיבות למחלת המעי הרגיז אינן ברורות, אך יתכן שמתח, תזונה לא מתאימה ואלרגיות למזון יכולים להשפיע לרעה. גורמים נוספים הם: שימוש יתר באנטיביוטיקה, נוגדי חומצה ומשלשלים, המשפיעים לרעה על חיידקי הפלורה של המעי, החיוניים לבריאותו.

האבחון של IBS אינו קל ודורש לשלול סדרה של מחלות עם תסמינים דומים. למשל: מחלת הצליאק, סרטן המעי, גידולים במעי, קוליטיס, מחלת הקרוהן, פטרת הקנדידה במעיים, אי סבילות לקטוזה ודיכאון. בדיקות רפואיות נפוצות לשם כך כוללת חוקן בריום, קולונסקופיה ובדיקת צואה.

אנשים עם מתסמונת המעי הרגיז, נוטים לסבול מקשיי בליעה, צרבת, הרגשה שתקוע להם כדור בגרון, הרגשה של מלאות, לחץ בחזה, בעיות גינקולוגיות ובעיות אורולוגיות (קשורות בדרכי השתן). 

טיפול נטורופתי למעי רגיז

המאכלים הבאים לא מומלצים בIBS -  : משקאות מוזגים, מוצרי חלב, חמאה, קפה, אוכל מטוגן, שוקולד, מרגרינה, אגוזים, תפוזים, אשכוליות, אוכל חריף, לעיסת מסטיק וחיטה (כולל בצקים וסובין).

מומלץ לאמץ דיאטה הבנויה מפירות, ירקות ודגנים מלאים (במיוחד אורז מלא). כל אלה מכילים כמות גדולה של תאית, היעילה למעיים בריאות.

יש להפחית באכילת קטניות כמו שעועית, וירקות כמו כרוב וברוקולי בגלל שהם גורמים לגזים. יש להימנע מעישון ושתיית אלכוהול, אלה מגרים את דפנות הקיבה והמעיים.

בזמן קלקול קיבה, מומלץ לעבור לדיאטה הבאה: פירות לא חומציים או ירקות בבלנדר או מזון אורגני לתינוקות. יש לבדוק אפשרות של אלרגיות למאכלים מסוימים. יש ללעוס טוב את האוכל. יש להימנע מאכילה או שתייה לפני השינה. רצוי להוסיף לדיאטה תוספת של תאית פסיליום, התורמת לפעילות מעיים סדירה.

צמחי מרפא התורמים לטיפול בתסמונת המעי הרגיז הם: בבונג, מליסה, מנטה, זנגביל, חותם זהב, חוטמית, שומר, אשחר ואבחר. תפקידם של צמחים אלה הוא להרגיע כאבי בטן, לפתור עצירות, לפתור שלשול, נגד גזים, אנטי דלקתיים, לרפא ולצפות את דפנות המעיים ולכווץ רקמות שהתרחבו. כדי לבחור בפורמולה הנכונה מומלץ להתייעץ עם נטורופת.

במצב של IBS מומלץ לטפל באמצעות צמחי מרפא בכבד, בגלל יכולתו לצבור רעלים. צמחי מרפא המתאימים הם: Silymarin, שן ארי ו - Licorice (בכמויות קטנות).

כדאי לשתות מיץ אלוורה בגלל יכולתו בריפוי של דרכי העיכול.

הצמחים  Valeriana ו – Avena Sativa מרגיעים ומסייעים לוויסות העצבים במערכת העיכול.

מומלץ מיוחדת להשתמש ב – Clorophil באמצעות שתיית מיץ של עשב שעורה או חיטה המרפא ומנקה את הדם. ויטמין B complex לחיזוק השרירים של מערכת העיכול.

L-Glutamine  ו- Omega-3 חשובים לתאי מערכת העיכול.

 Acidophilus תוספת שלחשובה וחיונית לבריאות המעיים ונחוצה גם בזמן עצירות וגם בזמן שלשול.

מולטי ויטמין על בסיס טבעי מחזק את הגוף ומספק מה שדרוש לפעילותו התקינה. מתוך ניסיון אני ממליץ את חברת סולגאר במיוחד.

הפורמולה COLONCALM של חברת נטורופארם, פותחה על ידי אנריקה יפה ומסייעת לטיפול ב-IBS