טיפול טבעי בתסמונת קדם וסתית PMS

דירוג משתמשים:  / 0
חלשמעולה 

סיבות רבות ולעיתים לא ברורות גורמות לתסמונת קדם וסתית.Premenstrual Syndrome (PMS) התשובות לתסמונת זו הן רבות וייחודיות לכל אישה. הרופא או הגניקולוג, בשונה מהמטפל ברפואה משלימה, ימליצו על משככי כאבים, חומרים משתנים ובמקרים של תסמינים קשים ימליץ הגניקולוג על שימוש בגלולות נגד הריון כפתרון. המטפל ברפואה משלימה ובפרט הנטורופת ימליץ על שינוי בתזונה, הימנעות ממזונות מסוימים ושימוש בצמחי מרפא במטרה להגיע למינימום של סימפטומים ומקסימום של בריאות.

הסימפטומים המאפיינים את תסמונת הקדם וסתית כוללים: כאבי בטן, כאבים וגודש בשדיים, התכווצויות, מתח, חרדה, דיכאון, כאבי ראש, עייפות, חולשה, דפיקות לב, חוסר שינה, בצקות, אקנה, תאבון מוגבר ושינויים במצב הרוח עד כדי אלימות. סימפטומים אלה יכולים להתחיל שבוע עד שבועיים לפני תחילת הוסת. רוב מהסימפטומים ייעלמו בימים הראשונים לאחר תחילת הדימום הוסתי אך תסמינים מסוימים כמו למשל עייפות וחולשה יכולים להמשך גם לאחר הוסת.

למטפל ברפואה משלימה כלים אבחוניים כמו: בחינת קשתית העין (Iridology), אבחון סיני ( התבוננות בלשון, מישוש הדופק ) ותשאול מעמיק של המטופלת. אלה מאפשרים לו למצוא את חוסר האיזון המסוים של המטופלת, הגורם לתסמינים הייחודים במחזור החודשי שלה.

תסמונת קדם וסתית – גזרה משמים?

נשים רבות רואות בתסמונת קדם וסתית תופעה בלתי נמנעת וטבעית. אין זה נכון, למרות שנתונים סטטיסטים מדויקים חסרים, בערך כ-80% מכלל הנשים סובלות בזמן כלשהו מסימפטומים הקשורים ב-PMS.

סימפטומים חמורים של PMS פוגעים ב-5% מהנשים ומונעים מהן לתפקד כלל. בין 30% ל-40% מהנשים, תפקודן נפגע חלקית.

שנים רבות PMS נחשב לבעיה פסיכולוגית. היום ברור שהבסיס לסימפטומים הוא גופני.

בין הסיבות הנפוצות לתסמונת הטרום וסתית: חוסר איזון הורמונאלי, רמות גבוהות של ההורמון אסטרוגן ורמות נמוכות בהורמון פרוגסטרון. סיבות נוספות הן: בעיות במטבוליזם של הסוכר בדם, אלרגיות וחוסר בויטמינים ומינרלים. יש לראות רופא ולעבור בדיקות כדי לשלול סיבות רפואיות שונות הגורמות לתסמינים דומים לPMS . אלה יכולות להיות: תת פעילות בלוטת התריס, אנדומטריאוזיס, בדיקות אלרגיה מסוימות, סיבות נפשיות, פטרת הקנדידה ועוד.

טיפול נטורופתי בתסמונת קדם וסתית

שינוי ושיפור בהרגלי החיים לבריאים יותר, תורמים להפחתת תסמונת טרום וסתית באופן משמעותי ביותר.

יש לאכול: פירות וירקות טריים, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, זרעים, עוף, הודו ודגים. אכילת פחמימות מורכבות ותאים מונעות רמות גבוהות מדי של הורמון אסטרוגן. יש לשתות מים באיכות טובה, תה צמחים או מיצים של פירות או ירקות טריים ולא משומרים.

ההמלצות הבאות יש לבצע לפחות שבוע לפני הופעת התסמינים של PMS .

יש להימנע מ: עישון, תה, משקאות אלכוהוליים, סוכר ומתוק בכלל. אין להשתמש במלח, בשר אדום וג'אנק פוד. יש להפחית בצריכה של מוצרי חלב בגלל שהם מונעים ספיגה של מגנזיום ומגבירים את הפרשתו בשתן. יש להימנע מקפה. אישה ששותה קפה באופן קבוע תסבול פי ארבע יותר מתסמינים קשים.

פעילות גופנית היא חיונית לשיפור הספקת החמצן בדם וכתוצאה מזה ליציבות ברמות ההורמונים בדם וספיגתם של ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו.

טכניקות שונות להרפיית הנפש והגוף ממתחים מסיעות להפחתת התסמונת.

קרם מהצמח Wild yam  המכיל צורה טבעית של ההורמון פרוגסטרון, ניספג טוב בעור ונמצא יעיל בPMS . יש למרוח אותו בתקופה שלאחר הביוץ.

שמן נר הלילה או שמן זיפן או שמן פשטן מכילים חומצת GLA יעילה נגד התכוצויות, כאבים ומצבי רוח ב PMS.

תוספת של סידן ושל מגנזיום היא חיונית ומפחיתה את הסימפטומים.

מלטונין תורם ליציבות רמות ההורמונים בגוף ולשינה טובה.

ויטמיני B complex  יחד ובתוספת של B12 ו- B5 הם מורידים ומסיעים נגד מתחים.

הויטמין B6 משתן, מוריד בצקות ומסיע לאיזון ההורמון אסטרוגן.

SAMe מסיע נגד דיכאון.

Chromium Picolinate מסיע להפחית חשק למתוק בגלל השפעתו לאיזון רמות הסוכר בדם.

צמחי מרפא המסיעים בזמן PMS הם: Black cohosh, dong quai, false unicorn, vitex agnus ושומר.

הפורמולה  PROFEMALE  של חברת נטורופארם, פותחה על ידי אנריקה יפה ומסייעת לטיפול ב-PMS