טיפול בעייפות כרונית המלצה 2

דירוג משתמשים:  / 0
חלשמעולה 

4 ביוני 2008

לכבוד אנריקה יפה

לאנריקה שלום רב, קשה לי לסכם 13 שנים של מחלה, ושל ההרס והסבל שהיא גרמה לי, אז בקיצר נמרץ

באוקטובר 1995 עבדתי בין 10 ל-14 שעות כל יום, ובשמחה. ביום 6 באוקטובר 1995 חליתי בשפעת, שאחד התסמינים שלה היתה חולשה קיצונית. לא יכולתי לצאת מן המיטה כדי להכין כוס תה.  לא ייחסתי הרבה חשיבות לענין, מלבד חוסר הנוחות. מה שהפתיע היה חוסר היכולת שלי לחזור לכוחותיי.  לקח 3

שבועות עד שיכולתי לצאת מן המיטה ולהגיע לרופא. הוא אבחן את "מחלת היאפים", ואמר שאין מה לעשות, רק לחכות שהמחלה תחלוף.  לא חזרתי לעבודה. הייתי חלשה פיזית ומעורפלת מנטאלית.  לפני פרוץ המחלה היה לי זכרון יוצא דופן, ועם בואה, הזכרון לטווח קצר הוחלש בצורה קיצונית. באמצע הדיבור הייתי שוכחת מה רציתי לומר. הייתי נכנסת לחדר ושוכחת מה חיפשתי שם. לאחר 3 חודשים חזרתי לאותו רופא. הוא אמר שאני בריאה לגמרי. כשהתעקשתי שמשהו לא בסדר, הוא הסכים להפנות אותי לוירולוג בכיר, מפורסם.  בהפנייה הוא הבהיר את דעתו שהבעיה שלי נפשית. בחוות הדעת לחברת הביטוח שלי, הוא רשם אבחנה של דכאון ריאקטיבי/פסיכוטי. בבירור שערכתי, הוא הודה שלא ראה תסמינים לכך, אלא הסתמך על תרופה שנטלתי באותה תקופה לשם מתן אבחנה.  אבל אני נותרתי ללא פתרון רפואי (ובעקבות זאת גם ללא ביטוח).

ניסיתי להמשיך לעבוד, והיו אנשים טובים שקבלו אותי לעבודה והחזיקו אותי שם, למרות תפקוד ירוד ביותר – לא הגעתי לעבודה כל יום. פרוייקטים ישבו על השולחן שלי במשך חודשים, ישבתי מול המחשב מעורפלת, ללא כל יכולת שכלית – מתוסכלת, מבויישת, נבוכה ומותשת. לאחר 5 שנים של אכזבה יומיומית, נתקלתי ברופאה שתיארה בדיוק מוחלט את המצב שלי.  לקח מספר חודשים להתקבל לטיפולה, אך הדבר היה שווה. היא הבינה את מצבי והיתה נכונה לנסות כל תרופה אפשרית, ואכן ניסיתי את רובן – גם נסיוניות, והרבה מהן במימון פרטי.  הרופאה היתה איש המקצוע הראשון שהתייחס למצבי ברצינות, שהאמין שהסמפטומים שלי אמיתיים, שאיני משוגעת או עצלה.  היא גם הפנתה אותי למוסד         לביטוח לאומי, כדי לקבל עזרה כלכלית, כי כאמור, לא הייתי מסוגלת לעבוד.

וכך חלפו עוד 5 שנים מייאשות, ללא תפקוד, מלבד הביקורים אצל הרופאה, ממנה שאבתי נחמה ואמפטיה, אבל ללא פתרון.

ביוני 2008 פגשתי מכר ותיק אחרי 25 שנים – אנריקה יפה, אשר הספיק בינתיים, בין השאר, לסייים לימודי דוקטוראט בנטורופטיה.  במקרה סיפרתי לאנריקה שאיני עובדת, שאני מוגבלת על ידי תשישות כרונית, המלווה בחוסר ריכוז ופגיעה קשה בזכרון.  אנריקה הציע שאבקר במרפאה שלו, ואביא אתי את תוצאות הבדיקות הרפואיות שלי – לרבות בדיקות דם.  אכן נפגשנו, וד"ר אנריקה הציע לי ליטול סדרת ויטמינים.  מלאתי אחר הוראותיו, ובתום שבועיים התחלתי לתפקד:

לקום בשעה 8 בבוקר, במקום ב-2 אחר הצהריים, לבצע עבודות בבית, לצאת לקניות, ואפילו לתפקד מבחינה קוגניטיבית – התייאשתי שאי-פעם אוכל לחזור לדברים אלה, לפני הטיפול אצל ד"ר יפה. הזכרון והמיקוד חזרו במידה ניכרת. קיימות עדיין בעיות, אני עוד לא חזרתי לעבודה ולתפקוד מלא. אבל לפני הטיפול אצל ד"ר אנריקה לא יכולתי להתחייב לאף פגישה או מחוייבות, ימים רבים הייתי מרותקת למיטה ולא מסוגלת להגיע אליה. כיום, גם כאשר העייפות והלאות מגבילות, אין להשוות את איכות החיים שלי למה שהיתה טרם התקבלתי לטיפול אצל ד"ר יפה.

כמובן שאני מעונינת לעבוד ולשוב לקחת חלק פעיל בחברה ובקהילה.  אני עדיין לא מצליחה לנהל שגרה.  אבל ד"ר יפה סבור שאם אתמיד בטיפול, הבריאות שלי תמשיך להשתפר.  ועל סמך התוצאות שהוא השיג אתי עד עכשיו, אני מאמינה בו ובוטחת בו.

היו מספר גורמים שהביאו להטבה מסויימת במצבי במהלך השנים, אבל עד עתה, הטיפול אצל ד"ר אנריקה גרם לשינוי הדרמטי ביותר, וסוף סוף יש לי תקוה שאוכל לצאת ממצב של נכות לתפקוד.

 אשמח להרחיב או לענות על כל שאלה בנוגע לנסיון שלי עם מחלת התשישות הכרונית והטיפול שעברתי אצל ד"ר יפה.

 ג'מ